גמגום אצל ילדים

כשאתם מוצאים עצמכם מול ילדכם הפעוט, משתדלים להמתין בסבלנות עד אשר יצליח להשתחרר מההברה עליה הוא חוזר שוב ושוב ושוב במה שנראה לכם כבר כמו נצח, זו בדיוק הנקודה בה אתם, כמו לא מעט הורים אחרים, נוטים להלחץ ולהבהל שמא מדובר בגמגום.

אלא שברובם של המקרים כלל לא מדובר בגימגום אלא במה שנהוג לכנות "חוסר שטף התפתחותי".
"חוסר שטף התפתחותי" הוא מצב בו כחלק מתהליך התפתחותי תקין של הילד מתהווה פער בקצב התפתחות אזור במוח האחראי על החשיבה וידע המילים, לבין קצב ההתפתחות של אזור אחר האחראי על הדיבור והגיית המילים. או במילים אחרות – קצב החשיבה מהיר מהיכולת להגות את המילים אותן רוצה הילד לבטא, כשבפועל נשמע את הילד חוזר על הברה או מילה שוב ושוב עד אשר הוא מצליח להשלים את שרצה לומר, או לחילופין מאריך יתר על המידה הגייה של הברה מסוימת.

חוסר השטף ההתפתחותי הינו תופעה נפוצה מאוד המופיעה לרוב בין הגילאים 2-5 שנים, ולרוב גם חולפת מעצמה בטווח זמן של מספר שבועות עד שלושה חודשים.

כיצד נדע להבחין בין חוסר שטף לבין גמגום ?
חוסר השטף, להבדיל מגמגום, אינו קבוע, הוא יופיע ויעלם ועשוי לשוב ולהופיע. בעוד שגמגום, גם אם תהיה רמתו שונה מסיטואציה לסיטואציה, נשאר קבוע לאורך זמן.
חוסר שטף התפתחותי יופיע ויחלוף מעצמו לא יאוחר מגילאי 5-6. דיבור שאינו שוטף בגילאים מאוחרים יותר יאופיין לרוב כגמגום.

מה עושים ?
כל עוד לא מלאו לילד 5, אי השטף אותו הוא חווה לא נמשך באופן רצוף מעל חודשיים שלושה, וקשיי הביטוי אינם משפיעים על התנהגתו, ההנחיות המאוד חשובות הן בעיקר מה לא לעשות:
לא להשלים את משפטיו של הילד, אלא להמתין בסבלנות עד אשר יסיים לבטא את עצמו.
לא לשדר לילד לחץ או דאגה סביב הנושא.
 לא לייעץ לילד "לחשוב לפני שהוא מדבר" כדרך להתגבר על קשיי הדיבור.
 לוודא כי הצוות החינוכי נוהג באופן דומה, ולהנחות גם את בני המשפחה בנושא.

חשוב לדעת כי עיסוק בעניין עלול רק להחמיר את אי השטף ואת התמודדותו של הילד איתו. דבר שעלול להחריף ולהפוך חוסר שטף התפתחותי רגיל לכדי הפרעת דיבור של ממש ואפילו עד לכדי גמגום.
(לקריאה נוספת: חולף או נשאר»   איך להגיב»   המלצות» )

מתי חשוב לפנות לייעוץ
כאשר ניתן להבחין כי קשיי הדיבור משפיעים על התנהגותו של הילד (הסתגרות, המנעות מדיבור, או כל מופע התנהגותי חריג אחר), במידה וחוסר השטף אינו חולף מאליו תוך חודשיים-שלושה, או אם גילו של הילד גדול מ – 5, חשוב לפנות לייעוץ.

ייעוץ מקצועי נכון יתחיל עם הדרכה הורית. וזו חשיבותו הקריטית.
דרך הפקת הדיבור אצל ילדים בגילאי 2-5 עדיין אינה מגובשת ומכאן שכל הפרעה בדיבור יכולה לחלוף כשם שהגיעה, ולפעמים לא נדרשת יותר מהכוונה והדרכת הורים כיצד לנהוג בנושא.
בעוד שהתערבות טיפולית לא מתאימה, והגברת מודעות הילד לדיבור, עלולות לקבע את קשיי הדיבור כך שגם מצב של חוסר שטף התפתחותי יחמיר לכדי גמגום של ממש
.

שלכם,
דייב למלמן והצוות

~ ~ ~

מתקשרים 077-3311444
וחוזרים לדיבור חופשי ומשוחרר

~ ~ ~

גמגום בלשון עבר | דייב למלמן | אימון בהבזק המצלמה

לקביעת פגישה, ולכל שאלה,
מוזמנים ליצור קשר
בטלפון 077-3311444
או באמצעות הטופס »»