כלום, היה כיף …


"הוא לא מדבר"
"מה זאת אומרת לא מדבר ? בכלל לא מדבר ?"
"לא, לא, זה לא בדיוק ככה – איתנו בבית הוא מדבר לגמרי רגיל, בלי שום בעיה" הסבירה אימא של ר' (14) בשיחת הטלפון הראשונה שלנו "העניין הוא שברגע שהוא יוצא מהבית והוא עם אנשים אחרים – חברים, בית ספר, וכאלה, או שאם אנשים מגיעים אלינו הביתה, הוא פשוט מפסיק לדבר".

לא ממש ידעתי "איך לאכול" את זה באותו הרגע. אני מכיר מגוון עצום של סוגי גמגום, אני מכיר גם סוגים ורמות שונות של ביישנות, אני מכיר תינוקות שמג'ברשים בשלבי רכישת השפה, אני יודע שישנם אנשים אילמים, וישנם חרשים שמתקשים לדבר, אבל מצב כזה של דיבור שוטף לצד שתיקה מוחלטת, כזה עוד לא הכרתי.
גם עם המונח "אילמות סלקטיבית" עשיתי לראשונה הכרות באותה שיחת טלפון עם אימו של ר' –
"הפסיכולוג אמר לנו שזה אילמות סלקטיבית" סיפרה "התחלנו ללכת לקלינאית. חצי שנה אנחנו כבר הולכים כל שבוע לקלינאית וכלום לא עוזר".
"אוקי, בואי נפגש מחר ב 15:00" הצעתי לה מבלי אפילו לדעת מה אני עושה.
מה שכן ידעתי זה שאני לא רוצה לעשות שום הכנה למפגש. מתבקש היה שאנסה לברר קודם למפגש מה זה אותה "אילמות סלקטיבית"- מה כבר ידוע על התופעה ועל דרכי הטיפול בה, אבל אני לא רציתי שום הכנה. רציתי לפגוש את ר' באופן הכי נקי שאפשר. בלי שום תיוג וקביעות קודמות בנוגעו למצבו. את זה ידעתי שאוכל תמיד לעשות בהמשך. את המפגש הזה הראשון רציתי הכי נקי שיש.

~

"הוא מדבר לגמרי דייב, הוא פשוט מדבר"….
הרבה יותר מזה לא הצליחה אמא של ר' להגיד בשיחת הטלפון שלושה שבועות מאוחר יותר. דמעות של התרגשות והקלה היו שם במקום מילים, ואני הצטמררתי כולי מהתרגשות ושמחה.
אם תשאלו את ר' מה ואיך היה לו באותם שלושה שבועות שהובילו אותו לשינוי הוא יענה לכם בנימוס ובליווי החיוך המקסים שלו ש… כלום. היה כיף.
מבחינתו של ר' תעזבו אותו בשקט ושחררו אותו כבר כדי שיוכל לחזור לשחק עם החברים …
מבחינתי, לא יכולתי לבקש טוב מזה.
זכות גדולה להיות מסוגל ללוות ילדים ונוער מתוך ייסורי אותה שתיקה רועמת חזרה אל מחוזות החופש – חופש הדיבור, החופש לתקשורת, ובעיקר החופש להיות נוכח.
בתור מי שלמד להכיר אותם מקרוב בשתיקה המייסרת שגזרו על עצמם, ואת הוריהם הכואבים מחוסר אונים ותסכול, אני מצטמרר מהתרגשות כל פעם מחדש מול השינוי האדיר והכל כך לא פשוט הזה שהם עושים.
ככה גם היה לי עם ר'.  

~ ~ ~

להשארת תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.