מה קשור יציאת מצריים ?!…

"על כל אדם מוטלת המשימה  לצאת ממצרים בכל יום, להיות בתנועה מתמדת של התפתחות וזאת ע״י עזיבת הרגלים, דפוסי התנהגות ותפיסות שכליות ישנים. אך בכדי שהאדם יוכל לעשות פריצה אמיתית בחייו, הוא חייב לעמוד מול אותן תפיסות אישיות, שהפכו אצלו ל-״קדושות״ ובלתי ניתנות להזזה ולאמת אותן מול השכל הישר.
האומץ הזה לעמוד מול היסודות הישנים ולהפריך אותם, מגלה מקום עוצמתי של גמישות פנימית ומשחרר את הנפש לחירות אמיתית"

 כמה חכם, וכמה מאתגר… אין לי מושג מי כתב את זה. קיבלתי את זה  בווטספ בשישי האחרון כחלק מטקטס ארוך יותר שעסק בפרשת השבוע.

 כשחזרתי אל זה שוב אתמול נזכרתי במשהו שכתב חן בספר שלו, בחדות הבחנה ותיאור כהרגלו:
"הטלת ספק היא ביטוי לאומץ מתוך שהיא כרוכה בנכונות לאתגר את כל מערך האמונות והתפסיות שלנו, ולייחס לדברים חשיבות שונה לחלוטין ממה שהורגלנו לו".

~ ~ ~

הראתי את שני הציטוטים האלה לחבר שקפץ אתמול אחהצ לכוס קפה אחרי שסיימנו לדון ולקשקש בכל עניני השעה הבוערים…

"תקשיב , למה ללכת רחוק ?" הוא חייך "זה הרי בדיוק מה שאתה עושה בעבודה שלך עם אנשים – מדריך ומלווה אותם בפעולה האמיצה הזאת של השינוי" והזכיר לי ציטוט נוסף מהספר של חן – "גישתו של דייב למלמן מאתגרת אנשים להעז ולנסות התנהגויות שבדרך כלל, מסיבות שונות, הם נרתעים מהן. ההצדקה הרווחת לרתיעה : זה פשוט לא אני . התשובה לכך היא : בדיוק. "

 "לא בדיוק" עניתי "אני מנחה ומלווה תהליכים מוגדרים במטרה ובזמן, וכאן זה בעצם אומר להפוך את זה להרגל שבשגרה – תנועה מתמדת של התפתחות. לא להתפתות לשקוע במוכר והנוח אלא כל הזמן כל הזמן להמשיך ולבדוק אם הוא עדיין משרת אותנו, ואם מצאנו שלא – להיות מספיק אמיצים ומחויבים לעצמנו כדי לעשות שינוי, גם אם הוא לא תמיד קל ונוח. ולרוב זה לא קל ונוח…".
"יש המון דברים נפלאים שאנשים מקבלים מהתהליך שהם עוברים איתך – אחד מהם, לדעתי, הוא ההבנה/תובנה הזאת שמתוארת בציטוט ההוא שקיבלת: ניתן, ורצוי !, לשנות הרגלים, ואמונות שאינם משרתים אותנו יותר" אמר תוך כדי שהוא אוסף משקפיים-מפתחות-טלפון. "הם אולי עושים את זה איתך בפועל בתהליך מוגדר מטרה וזמן אבל התהליך המוגדר הזה מלמד אנשים שיעור חשוב ורחב הרבה יותר. ואני חייב לטוס עכשיו לאסוף את הילדים…".

"מחר אני אוסף אותך בשמונה. דיר באלק אתה שוכח…" זרק בדרך לדלת, ויצא, משאיר אותי מהורהר מעל כוס קפה ריקה…
 

 

~ ~ ~

~ ~ ~

להשארת תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גלילה למעלה