מה עוזר לי שכששרים לא מגמגמים ??!

אם אני אתקשר להזמין פיצה עם "פיצה זוגית לה לה לה … עם תוספת פטריות לה לה…בבקשה טדדם טדדם…" במקרה הטוב אני אקבל טריקת טלפון בפרצוף. שום פיצה ושום תוספות…

– נכון, אני מסכים. אם נשיר את עצמנו במקום לדבר רוב הסיכויים שנשאר בודדים ורעבים…

אבל מה אם ננקה את הלחן מהשירה ?

~ 

ד., בן 24, מגמגם קשה, לא הבין מה אני רוצה ממנו.
זאת היתה כבר הפגישה השניה שלנו והוא עדיין התקשה להוציא חמישה משפטים רצופים ללא גמגום והתקעויות.
מתקשה לסגל לעצמו את ההזרה הנדרשת להתנעת התהליך.

את התסכול העמוק שמעתי בקול שלו עוד בשיחת הטלפון שלנו כשהתקשר לבדוק אם אפשר להזיז את הפגישה מיום שני לרביעי.

אני לא מתרגש.
בכל זאת 18 שנה של גמגום, מהסוג שאינספור טיפולים כושלים אצל קלינאיות תקשורת ופגישות אצל הפסיכולוג רק הפכו אותו לגמגום מהסוג היותר קשה, הגמגום כבר טבוע בו היטב ואיתו גם התסכול, חוסר הבטחון והסקפטיות.

"תקשיב" אני אומר לו בפתח הפגישה שלנו "אתה יכול". "תאמין לי שאני יודע על מה אני מדבר – אתה תגיע לדיבור משוחרר. ויותר מזה – למחשבה משוחררת ולהתנהלות חופשית". אני אומר לו, ואני גם יודע בתוך תוכי שהוא יכול, והוא גם יגיע לשם.
הוא רק זקוק כרגע לאיזה מעקף, משהו שירכך את ההתנגדות ואת החששות.

"כששרים לא מגמגמים, נכון ?" אני זורק לו את הידוע לכל, וזוכה בתמורה לתגובה מתובלת בכעס ותסכול: "מה עוזר לי שכששרים לא מגמגמים ??!!"

"נכון, צודק. אם אני אתקשר להזמין פיצה עם "פיצה זוגית לה לה לה … עם תוספת פטריות לה לה…בבקשה טדדם טדדם…" רוב הסיכויים שאקבל טריקת טלפון בפרצוף ואשאר רעב… אבל !! אפשר גם לדבר שיר. או לשיר דיבור, איך שתבחר לקרוא לזה".

~

בתום אותה פגישה הסכים ד. לאתגר שזרקתי לו והתקשר להזמין פיצה…
הוא עשה את זה כשהוא מתרגל את דיבור השירה שלמדנו – דיבור המשלב בתוכו שירה נטולת לחן. מה שכצפוי איפשר לו לבטא את עצמו בבהירות ולבצע את ההזמנה ללא כל צל של גמגום או שמץ היתקעות.

אני עוד יכול לראות את המבט שהיה לו בעיניים כשסיים את השיחה – מבט של הפתעה משולבת במשהו שעוד לא מצאתי לו את המילה המתאימה, אבל החליף ודחק את כל התחושות הקשות איתן הגיע לפגישה, והחדיר איזו אנרגיה נהדרת של "אני יכול ! ואני הולך לעשות את זה!!!".

והאמת היא שבדיוק בגלל זה אני כל כך אוהב את הדיבור שירה הזה. בזכות שהוא מאפשר להתניע ולהעניק את אותה אנרגיה נפלאה שבלעדיה הדרך לשחרור וביטוי חופשי עלולה להיות מסע מפרך ומתיש.

~ ~ ~

להשארת תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.