זה היה לפני שנתיים…

זה היה לפני שנתיים, בכנס הסתיו השנתי לזכרו של מוטקה יחזקאלי  ז"ל, אביו של חן, שיצא לי בעצם להתחיל להכיר את חן ממש.

פולטיקאים, שרים לשעבר, ושרים בהווה נשאו שם דברים, אלון אולארצ'יק הנעים בשירים, ובין לבין עלה לבמה גם ד"ר חן יחזקאלי שנשא דברים בנושא קיומנו כחברה ישראלית ויהודית, והפגיש אותי לראשונה עם המושג "גמגומה של חברה". האם חברה שאינה עצמאית דייה יכולה לדבר בשטף ? האם חברה הנמנעת מסוגיות עולמיות הקשורות במאבקה היומיומי יכולה בכלל שלא לגמגם ? מה הן הפעולות בהן עלינו לנקוט על מנת להיות בטוחים בשיח שלנו מול העולם וראשית כמובן בשיח הפנימי שלנו כחברה ? ועוד שאלות נוקבות ומעוררות מחשבה עלו מתוך דבריו והובילו לדיון מרתק.

עם סיום הכנס, לא התאפקתי ונגשתי לחן לשתף אותו במחשבות שליוו אותי לאורך כל אותו דיון ואותם דברים שנשא – איך מצאתי הקבלה כמעט מלאה בין הסימפטומים של המגמגמים כפי שאני מכיר אותם מעבודתי ובין אותם אלה שתאר בדבריו כמאפיינים את החברה המגמגמת.
חן הסתקרן לשמוע עוד.
"ההבדל היחיד" הוספתי "הוא שהאדם המגמגם כאשר הוא מחקה דמות, או אפילו רק מדברר את הדמות, הגמגום נעלם והוא מדבר שוטף. ובעיקר זה קורה – כשהמגמגם מחקה את עצמו. שם, תוך כדי החיקוי העצמי, מתקיימת פעולת שחרור מדהימה". "מה דעתך" שאלתי את חן "אולי בעצם אנחנו כחברה צריכים לעסוק בחיקוי עצמי ?"

working

הרעיון של חיקוי עצמי הדליק את חן. לא במובן המדיני אלא דווקא במובן האישי. וכנראה שכבר שם נבט בו הרעיון שהתפתח מאוחר יותר להחלטה לחקור לעומק את הנושא, ולכתיבת ספרו The End of Stuttering העומד לצאת לאור. ספר שהוא תולדה של צלילה לעומק וחקירת כל נושא ההכשלה העצמית, ותופעת הגמגום כיצוג שלו.

במשך כמעט כשנתיים חקר חן לעומק את נושא ההכשלה העצמית ואת תופעת הגמגום, תוך שהוא בין היתר לומד ועוקב אחר עבודתי – אם באמצעות השתתפות וצפיה בפגישות אימון, ואם תוך תשאול המתאמנים, ובמשך שעות ארוכות של דיונים מעמיקים ומרתקים שקיימנו.

"תבין דייב" אמר לי חן משסיים את כתיבת הספר "בסופו של דבר נראה לי כי בעצם בכלל כתבתי ספר על היחסים שלי עם אשתי"….

The End of Stuttering~ ~ ~

בימים אלה, לקראת צאתו הקרוב לאור של הספר
The End of  Stuttering – Dave Lemelman's  approach
מעביר חן הרצאות ומפגשי שיח בהם הוא מספר ומשוחח על נושאי הספר ותהליך כתיבתו.

נכון, אני לא אוביקטיבי, ובכל זאת… כמי שבילה לא מעט שעות שיחה מרתקות עם חן אני ממליץ בחום – אל תפספסו!

בעמוד הפייסבוק של הספר מתפרסמים קטעים וציטוטים מתוכו, ובו ניתן גם להתעדכן לגבי מועדי ההרצאות ומפגשי השיח הקרובים. מוזמנים להצטרף >>>

שלכם, דייב.

~ ~ ~

להשארת תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.