זה לא חייב להיות ככה

אני מודה, היה לי קשה לצפות בזה…יום שישי לפני שבועיים שודרה ביומן הערוץ הראשון כתבה בנושא גמגום (ראו מטה). כתבה ששפכה אור על ההתמודדות המאוד לא פשוטה של מבוגרים הסובלים מגמגום:

ב"י, מובטל בן 43, אב ל 4 ילדים, אשר בחר להתראיין בעילום שם ובפנים מוסתרות, סיפר בה על תסכול יומיומי בעקבות מכשלת הגמגום ועל הקושי הגדול במציאת עבודה, כשגם לעבודות הפשוטות כביכול אינו מצליח להתקבל.

אמיר, במאי ויוצר קולנוע, העובד כיום לפרנסתו בבתי קולנוע וחולם כי יום אחד יהיו אלה הסרטים שלו אשר יופיעו על המסך… התראיין וסיפר כי חלומו הגדול הוא להיות סטנדאפיסט אך החשש כי דווקא ברגע האמת, רגע הפאנצ', יתחיל לגמגם עוצר אותו מלנסות ולהגשים את החלום.

שי, סמנכ"ל אמב"י (ארגון המגמגמים בישראל »») וגמלאי חברת בזק, אשר מופיע כיום על במות בבטחון רב ואף עובד על מופע משלו שיקרא "צוחק מי שמגמגם אחרון" (»»). סיפר על התקופה בה עבד בבזק –  כיצד חשש לדבר עם אנשים והרגיש כי הגמגום עוצר אותו מלהתקדם בתפקיד.

ועוד שסיפרו על התמודדות יומיומית לא פשוטה מלווה בהמון חרדות ופחדים.

ואלו הם אכן פני הדברים. תמונת מצב לגמרי אמיתית.
והכי מרגיז ? שזה ממש לא חייב להיות ככה.

לגבי המעסיקים – מצד אחד אני יכול להבין את הרתיעה שלהם.
מצד שני, כמי שפוגש ומכיר כה רבים מכם המגמגמים, אני יכול להעיד כי ההפסד והפספוס שלהם הוא ענק. אני פוגש אתכם ומכיר כה רבים מכם שאני כבר יכול להרשות לעצמי להעיד כי רובכם אנשים מקסימים, מוכשרים, רגישים, יצירתיים… תכונות יקרות ערך לכל חברה ולכל מעסיק.

ולכם אני רוצה לחזור ולומר – זה לא חייב להיות  ככה.
אין שום סיבה כי תמשיכו לחיות תחת צילה הכל כך כבד של מכשלת הגמגום. אין שום סיבה כי כל מהלך וצעד בחייכם ילווה בכל כך הרבה קשיים, חרדות ופחדים. ובעיקר – אין כל מניעה כי תגשימו את חלומותיכם ותתנו ביטוי לכישוריכם.

הדיבור המקוטע, ההתקעויות, ההשתתקויות, החזרות, כל אותם סממנים שלכאורה הפכו חלק בלתי נפרד מאופן הדיבור שלכם – הם כולם תולדה של אופן מחשבה. אופן מחשבה אליו התרגלתם לאורך שנים והפכתם בעיני עצמכם לכל כך מזוהים איתו עד כי ההפרדות נראת כבלתי אפשרית.

לשמחתי אני יכול לספר לכם כי זה אפשרי. אפשרי להפרד מאותה זהות ואפשרי ליצור את השינוי !

אפשרי כי פנייתו של ב"י למקום העבודה הבא לא תהיה מלווה בכל כך הרבה חששות ופחדים ודיבור מגומגם, אפשרי כי אמיר יוכל להגשים חלומו להיות סטנדאפיסט, אפשרי לכל אחד מכם להתקדם בחייו ולהביא לידי ביטוי את מלוא כישוריו.

אין צורך באימונים טכנים מפרכים, בקבוצות תמיכה או בבית מחבק ("בית לאנשים מגמגמים"…). כל שנדרש הוא זיהוי של אופני המחשבה המגבילים וכלים לסלילת הדרך לשינוי המיוחל. ואלה, בהישג ידכם !

 

~ ~ ~

להשארת תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גלילה למעלה