אני צריך את זה כאילו זה שומר עלי

"למה בעצם אתה מעשן ?" הוא שאל אחרי שסיפרתי לו שהצלחתי להחזיק בדיוק שבוע בלי סיגריות, ושוב חזרתי לעשן.

"זה לא עניין של ניקוטין" עניתי "תבין, אני מעשן כבר מאז גיל 16 ומה שקרה שכשהפסקתי הרגשתי פתאום כאילו אני מאבד משהו בזהות שלי, ביכולת שלי לחשוב על דברים שאני אוהב, את היציאה למרפסת לאותן דקות של התנתקות מהכל. כאילו הסיגריה הפכה חלק מהזהות שלי, מרכיב בלתי נפרד מהאישיות".

עישון"אתה רואה – אתה מבין שזה לא בסדר, אתה יודע שזה פוגע בך, אבל אתה מרגיש שבלי זה אתה מאבד את עצמך" .

והוא צודק. אני יודע שזה פסול, אני יודע שזה מזיק, אבל אני צריך את זה. כאילו זה שומר עלי.

"אז ככה זה בדיוק עם הגמגום שלי" הוא המשיך "אני צריך אותו, הוא שומר עלי, הוא חלק ממני, אני כבר רגיל אליו. לוותר עליו זה כמו לוותר על חלק מעצמי. ופשוט אין לי עכשיו כוחות להתמודד עם עצמי חדש, עם שינוי כזה גדול. אני יודע שזה נשמע מוזר אבל אחרי כל התהליך הזה שעברתי איתך כאן, אחרי כל מה שלמדתי בעזרתך על עצמי ועל היכולות שלי, אני חושב שאני די מגובש בבחירה שלי להמשיך ולגמגם. להפסיק להלחם בתקיעות ובמילים הקופצות, להפסיק להלחם בעצמי".

"אתה בטוח שזו בחירה נכונה ?" ניסיתי להשאר ענייני למשמע הדברים "אני חייב להודות שזו פעם ראשונה שאני נתקל בכזו החלטה. זה כאילו אתה בעצם בוחר להמשיך ולהחזיק בחשיבה המכווצת".

"כן, זאת הבחירה שלי" הוא השיב בבטחון "תחשוב, זה בעצם בדיוק כמו הסיגריה שלך –  המון אנשים מחליטים להפסיק לעשן ומתמידים בזה ותראה אותך, אתה בחרת באופן מודע להמשיך".

רק בתום פגישה, אחרי שנפרדתי ממנו, קלטתי עד כמה בעצם יקרה ומלאת השראה היתה השיחה הזו איתו בזכותה הבנתי שהסיגריות הן השמירה שלי, וכי לכל אדם יש את הזכות לשמור לעצמו את ההכשלה העצמית שלו. אני מדליק סיגריה, הוא נתקע במילה….

מה שאני יודע, והוא יגלה עוד מעט, זה שרק בזכות אותה הכרה וקבלת המכשלה העצמית האמיצה שלו, רק אז, ומבלי אפילו שישים לב, יצליח להרפות ממנה, ואת הגמגום יחליף דיבור חופשי.

~  ~  ~

(צילום: גדי שבתאי)

להשארת תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.