משחק החיים

פורסם בסלונה »»

נקודת הפתיחה ממנה התחלתי כילד להורים גרושים אשר התקשה בלימודיו וסבל מלקויות למידה והפרעות קשב, ממנה גדלתי והפכתי לבמאי, יוצר, מדריך, ומאמן אישי, הצליחה למצב אותי היום בצידו השני של המתרס כשאני מהווה מודל לחיקוי לאנשים רבים, לילדים, ולבני נוער אותם אני מאמן בדרך אינטראקטיבית חווייתית ומעניינת של משחק ותיאטרון' ומנצל את הבמה לעזור להם להגשים את חלומותיהם ומאווייהם.

האימון האישי הפך בשנים האחרונות לנחלת הכלל והוא מסתמן ככלי טיפולי יעיל, קצר טווח וחוויתי. אנשים רבים הנמצאים בצמתים שונים בחייהם נעזרים לא אחת בשיטות אימון שונות בכדי להשיג שינוי ולסלול דרך להגדרת שאיפות והשגת מטרות.

אותה נקודת פתיחה בעייתית משהו בילדותי יכלה בקלות להוביל אותי לדרך כמעט סלולה מאליה, דרך שהתחילה עם מרד במערכת החינוך לאחר שמשפטים מסוג ה"אתה לא טוב" או "למה אתה לא יכול להיות כמו כלום" נשמעו באוזני כדרך קבע.

בגיל 17, עם עזיבתי את הלימודים (למורת רוחם של הוריי האקדמאיים כמובן) וגילוי כישרון הכתיבה והמשחק שהיו חבויים בי, התחלתי לעבוד במשרד פרסום "דולפין". תחילה ללא תשלום, כשוליה לצוות, ובהמשך לאחר שלמדו להכיר ביכולותיי וכישוריי, וסימנו אותי כתגלית צעירה, הועסקתי כרעיונאי (קופירייטר) והתחלתי לתת ביטוי לכישורים וליצירתיות שכמו רק חיכו לפרוץ מתוכי.

סוף סוף הרגשתי שאני מועיל, והבנתי כי לא צריך לדעת מתמטיקה כשאתה יודע להפיק רעיונות, ליצור ולכתוב.

וכך הפכתי מהר מאוד מתלמיד כושל ומורד, לצעיר מוכשר הכותב תסריטים.

בגיל 21, לאחר שחרורי מצה"ל, החלטתי להתחיל ללמוד בבית הספר למשחק, במקביל לעבודתי במשרד הפרסום.

מקץ שנתיים עזבתי את בית הספר למשחק. זה קרה לאחר כי הבנתי כי שחקן גדול כבר לא אהיה. לא מצאתי עניין גדול במחיאות הכפיים, ובעיות הקשב והריכוז הקשו עלי את דקלום הטקסטים ההכרחי לעבודת השחקן. אך העבודה מאחורי הקלעים ריתקה ואתגרה ואותי וכך מצאתי עצמי נסחף לתוך עולם הבימוי כשניסיוני הרב וההצלחה שהשגתי בעולם הפרסום הובילו אותי לבימוי פרסומות טלוויזיה ומשם המשכתי גם לתאטראות.

בגיל 28 כבר ביימתי לתיאטרון "תמונע", תיאטראות תל אביב, ירושלים, ופסטיבלים שונים.

העבודה בתאטראות והדרכת השחקנים לימדו אותי את הכוח הרב הטמון ביכולת שבי להשפיע על אנשים. הסבלנות אין קץ והאהבה הגדולה שלי למקצוע הובילו אותי לפתח את שיטת "אימון בהבזק מצלמה". אם שחקן יכול לשנות דמויות ולקחת על עצמו תפקידים חדשים, מדוע שגם מי שאינם שחקנים לא יוכלו לקחת על עצמם תפקידים חדשים ובכך להיפרד מהמכשולים המעכבים אותם, כשהמשחק שלהם הוא משחק החיים האמיתים.

מזה כבר כמעט כעשור שאני מאמן ילדים ובני נוער באמצעות כלים מעולם המשחק תוך שיחות ובניית הדמות אותה הילד רוצה להיות.

כילד שעבר חוויות לא קלות עם מערכת החינוך אני מצליח להביא את הילדים למצב של הסרת המחסומים והדפוסים שמעכבים אותם בחיים. ילדים רבים שסובלים מהבעיה ממנה אני עצמי סבלתי פוקדים את הסטודיו שלי והתוצאות ניכרות כבר מראשית האימון.

בעזרת הגישה המיוחדת והבלתי אמצעית, באמצעות אותה שפה הקשורה בעולם המושגים של הילדים והדיבור בגובה העיניים, אני מצליח לחדור היישר לליבו של הילד, להלך עליו קסם, קסם הבנוי על הרצון הטבעי של כול ילד להיות בטוח בעצמו ובעל שליטה עצמית, ולאפשר לו להתמודד עם המכשול, תוך הזדהות עם הדמות החדשה שמשתקפת לו במצלמה.

˜   ˜   ˜

זה קרה לפני שנתיים כשבמהלך עבודה עם נער בעל בעיות תקשורת זיהיתי את יכולתו המופלאה של האימון להעלים לצמיתות את תופעת הגמגום ממנה סבל, כבר במהלך המפגשים הראשונים.

את שיטת "גמגום בלשון עבר" פיתחתי על בסיס ניסיוני זה, כשהיום ילדים, בני נוער והוריהם, הסובלים מתופעת הגמגום, מגיעים אליי מרחבי הארץ והעולם בכדי

תהליך האימון אורך כעשרה מפגשים, כאשר כל אימון נמשך כ-45 דקות ומתבצע בסטודיו המהווה מאין לוקיישן שכאילו נלקח מתוך סצנת משחק. האימון נעשה בעזרת מצלמת וידאו, מיקרופון ותאורה מיוחדת. באמצעות טקסטים תיאטרליים מאולתרים, תרגילי קול ואינטונציה, הילד המגמגם מעצים ומרחיב את הסיטואציות בחייו בהן אינו מגמגם ומרחיב רגעים אלה עוד ועוד, עד אשר גמגומו מתגמגם ממנו החוצה והרגלים חיוביים וחדשים תופסים את מקומו.

ההווה של כולנו נקבע לא על פי מה שהיינו בעבר, אלא בעיקר על פי מה שאנחנו רוצים להיות בעתיד.

הבנת הכוח שבי, התפיסה שאני יכול להפוך להיות הבמאי של חיי, זוהי תפיסה שמלווה את הצעיר או הצעירה ותהיה להם למתנה לאורך כול מהלך חייהם הבוגרים.

אני שמח כי ניתנה לי הזכות לאפשר לצעירים אלה חופש ושליטה בעצמם, לנתק מהם את אותו משא ומתן מחשבתי ומחליש ולתת להם את הזכות הברורה כל לכך לדיבור חופשי!

להשארת תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.